Martin Prokop obsadil celkové sedmé místo ve 40. ročníku Rallye Dakar

Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil celkové sed­mé místo ve 40. ročníku Ral­lye Dakar a vyrovnal v této nejprestižnější kategorii čes­ké maximum, které v roce 2009 vytvořil Miroslav Zapletal. Podruhé v kariéře vyhrál bývalý světový šampión v ral­lye Španěl Carlos Sainz. „Mu­sím říct, že jsem strašně šťast­ný, že jsme v cíli a máme to za sebou. Ve čtrnácti dnech jsme toho spoustu zažili a ně­kolikrát to vypadalo, že dál nepojedeme. Ale dotáhli jsme to až sem,“ radoval se Prokop, jemuž se podařilo spl­nit cíl, se kterým se na start postavil. Jedenáctý muž loň­ského Dakaru se chtěl umís­tit v elitní desítce. „Jsem rád, že to na nás jen nezbylo, ale že jsme od prologu desítku atakovali. Nedostali jsme to zadarmo a fest jsme bojova­li,“ podotkl pilot týmu MP Sports.
Kategorii ka­mionů vyhrál jako před rokem Rus Eduard Nikolajev, který na slavné soutěži trium­foval již potřetí. „Páté místo je perfektní. Jsme šťastní, i když to na nás zatím není moc vidět, protože jsme nevy­spalí, unavení, ale spokojení. Bouchli jsme si šáňo, pogratu-lovali si s týmem. Je důležité, že stojíme v cíli, i když se ob­čas zdál hodně vzdálený,“ ra­doval se Macík.
Ve čtyřkolkách si dojel pro tri­umf Chilan Ignacio Casale, pětinásobný vítěz Josef Ma­cháček  skončil   dvanáctý. „No, není to nejlepší desítka. Klíčová byla bohužel dvouho­dinová penalizace z první eta­py. Od té doby jsem na výsle­dek nebyl zas tak soustředě­ný, spíše jsem se soustředil na dojetí.